Bianca Bellová


Spisovatelka a překladatelka s bulharskými kořeny. Narodila se v Praze, kde doposud žije na půl cesty mezi balkánskou a britskou částí své rodiny. Vystudovala VŠE. V roce 2009 jí vyšla prvotina Sentimentální román, kterou v roce 2018 v revidované verzi znovu vydalo nakladatelství Host. Následovaly knihy Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). V roce 2017 vyšla autorčina zatím nejúspěšnější kniha, román Jezero; získala titul Kniha roku Magnesia Litera i Cenu Evropské unie za literaturu. Práva na její vydání byla prodána do osmnácti zemí. Následoval román Mona (2019). V únoru 2021 vyšlo autorčino zatím poslední dílo, povídková sbírka Tyhle fragmenty. Kromě psaní se Bianca Bellová věnuje tlumočení a překladatelství z angličtiny. Jejím manželem je hudebník Adrian T. Bell, mají tři děti.

Díla: Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011), Celý den se nic nestane (2013), Jezero (2017), Mona (2019), Tyhle fragmenty (2021)

9 OTÁZEK

pro Biancu Bellovou

Na čem (nebo na kom) Vám v životě záleží?

Abych se nemusela stydět před svými dětmi a abych jim svět přenechala v pokud možno lepším stavu, než jsem ho našla.


Kdy jste byla naposledy šťastná?

Každý den se raduji z nového rána, z toho, že mám kolem sebe lidi, kteří mě rádi vidí, že mám co jíst a střechu nad hlavou – žiju vlastně ve stavu setrvalého štěstí.


Kdo je Váš oblíbený spisovatel/spisovatelka?

Kde začít? Virginia Woolfová, Flannery O ́Connor, Charles Bukowski, Kazuo Ishiguro, Stephen King, John le Carré, Boris Vian, Michel Houellebecq, Květa Legátová, Jaroslav Havlíček...


S jakou literární postavou byste si chtěla něco začít?

S knížetem Vronským.


Kdybyste mohla prožít den v nějaké knize, která by to byla?

Birlibán


Kterou svou knihu máte nejradši?

Tu, kterou zrovna píšu.


Co (nebo kdo) Vás v životě nejvíc změnil/o?

Setkání s mým mužem.


Čím byste chtěla být, kdybyste nebyla sama sebou?

Strašně ráda bych se věnovala nějakému řemeslu, kde bych se mohla dotýkat výsledku své práce – truhlařině, tesařině, výrobě hudebních nástrojů, nebo klidně i zedničině. Jsem ale bez přehánění úplně levá a slabá.


Proč píšete?

Protože nemám na výběr, ty texty mě nenechají na pokoji.