Vratislav Kadlec


Jeden z předních českých překladatelů dětské literatury. Vystudoval Literární akademii Josefa Škvoreckého. Působí jako překladatel a redaktor; byl šéfredaktorem měsíčníku pro světovou literaturu Plav a principálem divadelního spolku Prvobytně pospolná společnost. Za svůj literární debut Hranice lesa (2019) si vysloužil Magnesiu Literu 2020 v kategorii Objev roku.

Díla: Hranice lesa (2019)

9 OTÁZEK

pro Vratislava Kadlece

Na čem (nebo na kom) Vám v životě záleží?

To se dost střídá podle nálady, denní i roční doby a okolí, ale na pravdě a na mojí ženě mi, doufám, záleží bez přestávek.


Kdy jste byl naposledy šťastný?

Snažím se být alespoň na tři vteřiny šťastný každý den. Naposledy se mi to přihodilo před chvilkou, když jsem si nalil sklenku vína a opřel jsem se v křesle.


Kdo je Váš oblíbený spisovatel/spisovatelka?

Tove Janssonová, Daisy Mrázková, Sally Gardnerová, J. R. R. Tolkien, Terry Pratchett, P. K. Dick, Franz Kafka, Jorge Borges, Witold Gombrowicz, Michal Ajvaz, Ludvík Vaculík, Petr Borkovec. A především Ivana Myšková.


S jakou literární postavou byste si chtěl něco začít?

Jsem ženatý, takže bych se do podobných úvah nerad pouštěl dřív, než někdo napíše knihu o mojí manželce.


Kdybyste mohl prožít den v nějaké knize, která by to byla?

V Hobitovi. V tom s ilustracemi od Janssonové. Ale pokud možno v nějaké klidnější kapitole.


Kterou svou knihu máte nejradši?

Všechny výtisky své jediné knihy mám rád stejně.


Co (nebo kdo) Vás v životě nejvíc změnil/o?

Předpokládám, že taková událost nastala ve velmi raném dětství, kdy je člověk nejtvárnější a změnám nejpřístupnější, a je nejspíš zahalena mlhou zapomnění.


Čím byste chtěl být, kdybyste nebyl sám sebou?

Vzhledem k tomu, že už bych to nebyl já, nejspíš by tím dotyčným byl někdo jiný, a otázka by pak možná měla směřovat na něj, abychom se vyhnuli případným nedorozuměním...


Proč píšete?

To je spíš námět na román než otázka do ankety. Ostatně jako většina otázek v tomhle dotazníku... Ale asi mám v sobě nějaké puzení promítat se do světa.