Irena Šťastná


Irena Šťastná je autorkou pěti básnických sbírek Zámlky (2006), Všechny tvoje smrti (2010), Živorodky (2013), Žvýkání jader (2015) a Sen o třetí plíci (2018). Spolu s Milanem Šťastným napsali také krátké veršované vyprávění pro děti s názvem Na mamuta (2017). Nejnovější kniha Dny. Noci. A co víc? byla vydána na konci roku 2021. Nominaci na Drážďanskou cenu lyriky obdržela Irena Šťastná v roce 2012. Čtvrtá kniha Žvýkání jader byla nominována na cenu Magnesia Litera v roce 2016. Cenu Jantar za literaturu získala autorka v roce 2019. Její básnické texty byly dosud přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny, slovenštiny, portugalštiny, rumunštiny, španělštiny a hindštiny.

9 otázek

pro Irenu Šťastnou

Na čem (nebo na kom) Vám v životě záleží?

Na každém sojčím pírku, vzduchu, vodě, hlíně, konkrétních lidech, bazální slušnosti, vzájemnosti, ohleduplnosti, ochotě pomoci druhému.


Kdy jste byla naposledy šťastná?

Před pár minutami, když jsem si dala výborné kafe.


Kdo je Váš oblíbený spisovatel/spisovatelka?

Jednoho nezvládnu. Dovolím si mikro vzorek: Petr Horáček, Jakuba Katalpa, Pavel Čech, Jana Šrámková, Vladimír Körner, Ivan Vyskočil, Ester Stará, Haruki Murakami, Bianca Bellová, Sylva Fischerová, Petr Nikl.


S jakou literární postavou byste si chtěla něco začít?

Se sluchátkem od Macha a Šebestové.


Kdybyste mohla prožít den v nějaké knize, která by to byla?

V Malém Alenáši, spolu s bytostí, kterou "na jedno kouknutí není vidět" a je správcem snů.


Kterou svou knihu máte nejradši?

Vždy tu aktuálně novou.


Co (nebo kdo) Vás v životě nejvíc změnil/o?

Každá jednotlivá zkušenost, na níž bylo – aspoň při zpětném pohledu – něco pozitivního, třeba manželova vážná nemoc. Pak je však samozřejmě skrumáž mnoha zážitků, které mají tu moc, že jsou výrazně tvarující. Mezi ně bude patřit speleokurz, pobyty v cizích městech, každá rozhledna, hora, krajina, jeskyně, ponor, rozhovor s kýmkoli cizím i blízkým, prostě antistereotyp.


Čím byste chtěla být, kdybyste nebyla sama sebou?

Sojčím pírkem.


Proč píšete?

Je to seberegulační a sebeuspokojující aktivita.