Štěpán Kučera


Štěpán Kučera (Jablonec nad Nisou) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě v Praze, pracuje jako redaktor Salonu Práva. Vydal sbírky povídek Tajná kronika Rychlých šípů... a jiné příběhy (Host, 2006), Jidáš byl ufon... a jiné příběhy (Druhé město, 2016) a romány Projekt Gilgameš (Druhé město, 2019; nominace na Magnesii Literu za prózu), Největší lekce dona Quijota (Druhé město, 2021; nominace na Magnesii Literu za prózu) a Gablonz/Jablonec (Druhé město, 2022). Příležitostně působí i jako knižní redaktor a editor, píše také písňové texty pro libereckého písničkáře Karla Pazderu a kapelu NekrmiT.

9 otázek

pro Štěpána Kučeru

Na čem (nebo na kom) Vám v životě záleží?

Asi nebudu v odpovědi příliš originální. Záleží mi na mojí rodině a dalších blízkých lidech, na veřejném prostoru našich měst, na naší krajině, na planetě…


Kdy jste byl naposledy šťastný?

Chvíle štěstí prožívám většinou každý den. Někdy stačí sledovat hejno rorýsů nad naší přehradou anebo rostliny pohlcující okraje našeho sídliště.


Kdo je Váš oblíbený spisovatel/spisovatelka?

Každý spisovatel, který má co říct, je můj oblíbený.


S jakou literární postavou byste si chtěl něco začít?

Možná se Šeherezádou, s tou se člověk v noci nenudí. Jen nevím, co by na to řekla moje žena.


Kdybyste mohl prožít den v jedné knize, jaká by to byla?

Vinnetou. Nebo třeba Druhé město Michala Ajvaze. Tam i tam se podnikají dobrodružné výpravy do neznáma.


Jakou svou knihu máte nejradši?

Nejradši mám vždycky tu, kterou zrovna píšu, do které jsem ponořený. A když mám dopsáno, tak mám nejradši tu poslední dopsanou, protože v sobě ještě cítím ty ponory.


Co (nebo kdo) Vás v životě nejvíc změnil/o?

Myslím, že změny v člověku nemají začátek a konec, kromě narození a smrti (a to ještě bůhví jestli). Život je věčná proměna.


Čím byste chtěl být, kdybyste nebyl sám sebou?

Třeba muškou octomilkou, abych zjistil, co se jí zdá, když spí. Anebo stromem, abych poznal jeho vnitřní svět. Jenomže bych to svému lidskému já stejně nedokázal sdělit.


Proč píšete?

Nevím. Myslím, že je dobré něco nevědět.